Dešimtasis antradienio eksperimentas. Nepavykęs tyrimas apie melioną ir meliono kvapą.

Kartais nutinka, kad tyrimas atliktas, o rezultatai nelabai interpretavimui pasiduoda. Taip ir šį kartą. Juolab, šią savaitę tyrimas buvo tokia truputi žvejyba, kur užmeti meškerę nelabai žinodamas, ko gali tikėtis, o tada tikiesi, kad ką nors įdomaus ištrauksi. Lyg neužkibo.

Bet dabar apie tyrimą. Kai filosofai nagrinėja juslinį suvokimą, beveik visada kalba iš esmės apie regą. Dar retuomiais apie klausą. Apie uoslę – nepaprastai retai.

Vienas iš bent kiek dažniau aptarinėjamų klausimų uoslės filosofijoje yra apie tai, kas gi yra tai, ką patiriame uosle. Kitaip, apie ką yra mūsų uoslinis patyrimas. Vieni sako, kad užuodžiame konkrečius daiktus, objektus. Pavyzdžiui, sūrio galvą ar apelsiną. Kiti – kad užuodžiame ne konkrečius daiktus, o konkrečias medžiagas (angl. stuffs): tarkime, sūrį, ir visai nesvarbu, ar jis yra viename daikte, ar pritrupintas, ar užteptas ar dar kaip padalintas ir paskirstytas. Treti – kad užuodžiame ne daiktus ar medžiagas, o ‘kvapus’, kuriuos reprezentuojame, kaip tam tikrą dujinį objektą, erdvėje lokalizuotą nematomą debesėlį (beje, filmukuose ar komiksuose kartais net bandoma kvapus – turbūt dažniau blogus nei gerus – atvaizduoti debesėliais, tarsi jie tikrai būtų matomi):

Štai į šitai ir pamėginau pažiūrėti. Viso buvo keturios grupės. Dvi gavo užduotį apie du kvapnius objektus (riekelės):

Įsivaizduokite, kad meliono riekelė ir apelsino puselė (šviežiai atpjautos ir labai aromatingos) yra padedamos visai netoli Jūsų nosies, vienašalia kitos. Jokių pašalinių kvapų nėra.

Kitos dvi – apie dviejų kvapnių objektų mišinį (tyrė):

Įsivaizduokite, kad meliono riekelė ir apelsino puselė (šviežiai atpjautos ir labai aromatingos) yra sutrinamos ir sumaišomos. Gauta tyrė indelyje padedama visai netoli Jūsų nosies. Jokių pašalinių kvapų nėra.

Tada dvi gavo užduotis apie kvapus:

Kuris iš žemiau pateiktų apibūdinimų, Jūsų nuomone, geriausiai tiktų aprašyti tai, ką tokiu atveju užuostumėte?

Manau, užuosčiau 2 (du) kvapus: meliono kvapą ir apelsino kvapą

Manau, užuosčiau 1 (vieną) kvapą: bendrą meliono-apelsino kvapą

Manau, užuosčiau 3 (tris) kvapus: meliono kvapą, apelsino kvapą ir bendrą meliono-apelsino kvapą

Negaliu įsivaizduoti ir/arba nežinau, kaip atsakyti

Kita:

Pirmi trys atsakymo variantai visada būdavo pateikiami atsitiktine tvarka.

O kitos dvi grupės, ne apie kvapus, o apie pačius objektus, tad užuot sakius ‘meliono kvapą’, sakoma ‘melioną’, o užuot ‘meliono-apelsino kvapą’ – priklausomai nuo situacijos, arba – tyrės atveju – ‘meliono-apelsino tyrę’, arba – paskirų objektų atveju – ‘meliono-apelsino porą’.

Žodžiu, gavosi keturios grupės:

riekelės – klausimai apie kvapus

riekelės – klausimai apie objektus

mišinys – klausimai apie kvapus

mišinys – klausimai apie objektus

Grįžkime prie trijų teorinių alternatyvų, išvardintų pradžioje.

Jei užuodžiame objektus, lyg būtų galima tikėtis, kad tyrės atveju atsakymų „užuosčiau 2 (du) dalykus: melioną ir apelsiną“ bus ženkliai mažiau, nei tokių atsakymų bus riekelių atveju.

Jei užuodžiame medžiagas, lyg būtų galima tikėtis, kad tyrės atveju atsakymų „užuosčiau meliono-apelsino tyrę“ būtų daugiau, nei paskirų objektų (riekelių) atveju – atsakymų „užuosčiau meliono-apelsino porą“, mat pastarasis mereologinis objektas apskritai jokia medžiaga.

Jei užuodžiame ‘kvapus’ – dujinius objektus, lyg būtų galima tikėtis, kad klausimų apie kvapus atveju bus labai mažai atsakymų „užuosčiau 3 (tris) kvapus: meliono kvapą, apelsino kvapą ir bendrą meliono-apelsino kvapą“, bet – bent jau tyrės atveju – labai daug atsakymų „užuosčiau 1 (vieną) kvapą: bendrą meliono-apelsino kvapą“.

Ar bent taip atrodė planuojant tyrimą.

Štai tokie buvo gauti rezultatai, kurie nepatvirtina nei vienos iš šių trijų nedrąsių hipotezių (beje, statistiškai reikšmingų skirtumų tarp grupių nėra – jei būtų daugiau dalyvių, gal kas ir pasimatytų):

Apibendrinant, rezultatai painūs ir sunkiai interpretuojami. Panašu, kad svarbiau yra ne tai, kas reprezentuojama uosliniame patyrime – objektai, medžiagos ar ‘kvapai-debesėliai’,  o tai, kiek lengva ar sunku atskirti ir identifikuoti skirtingus kvapus. O šiais atvejais tiesiog meliono ir apelsino kvapai veikiausiai yra įsivaizduojami tokie ryškūs, kad net juos sumaišius – padėjus šalia ar sutrynus – įmanoma juos vieną nuo kito atskirti.

Žodžiu, šiuo klausimu reikia mąstyti iš naujo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *